Kategorie:

Dziecięce obuwie profilaktyczne a ortopedyczne – czym się różnią?

Avatar
Opublikowane przez admin

Odpowiednio rozwijające się stopy dziecka wpływają na całą postawę jego ciała. Dobór właściwego obuwia dziecięcego ma zatem szczególne znaczenie. Wśród polecanych wariantów znajdują się buty profilaktyczne i ortopedyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Buty profilaktyczne dziecięce – zapobieganie wadom stóp

Profilaktyka to podstawa w zapobieganiu nieprawidłowości dotykających układu ruchu. Jest ona bardzo ważna u najmłodszych dzieci, których układ mięśniowo-szkieletowy nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Dziecięce stopy dopiero około 8-10 roku życia przyjmują swój docelowy wygląd, dlatego zadaniem rodzica jest dobieranie dla maluszka takiego obuwia, które będzie wspierało jego zdrowy rozwój.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania wad stóp, stosuje się specjalne obuwie profilaktyczne o budowie odpowiadającej anatomicznemu kształtowi stóp, by nie powodować nadmiernego ucisku i ustawiać je w odpowiedniej pozycji.

Cechy charakterystyczne obuwia profilaktycznego dla dzieci:
– szeroki czubek umożliwiający łatwe poruszanie palcami
– wzmocniony zapiętek, który zapobiega wykoślawianiu stopy i ustawia ją we właściwej pozycji
– profilowana wkładka odpowiadająca prawidłowej budowie stopy
– regulowane zapięcia dla idealnego dopasowania do nóżek
– przewiewne, przyjazne dla skóry materiały: skóra naturalna, siateczki

Do kategorii obuwia profilaktycznego zalicza się wiele produktów. Dla najmłodszych dzieci są to buty do nauki chodzenia o konstrukcji stabilizującej stopę. Dla starszaków przygotowano szeroki wachlarz obuwia na każdą porę roku – półbuty, kozaczki, obuwie sportowe, sandały, obuwie domowe, do przedszkola i szkoły.

Buty ortopedyczne dziecięce – korekcja wad stóp

Gdy u dziecka rozwinęła się wada stopy, wówczas należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. Wykona on właściwe badania i zaleci metody korekcji. Poza ćwiczeniami bardzo ważne są odpowiednie buty nazywane ortopedycznymi lub wkładki ortopedyczne umieszczone w obuwiu profilaktycznym.

Ortopedyczne buty dla dzieci wyróżniają się konstrukcją, która skoncentrowana jest na redukcji wad stóp. Poprzez odpowiednio wyprofilowane elementy jak cholewka, zapiętek, podeszwa i wkładka ustawiają stopy dziecka we właściwej pozycji i powoli redukują nieprawidłowości. Zapewniają jednocześnie większy komfort chodzenia.

Obuwie ortopedyczne stosowane jest w przypadłościach jak:
– płaskostopie: poprzeczne i podłużne
– koślawość pięt, stóp, kolan
– szpotawość stóp
– stopa wydrążona

Obuwie ortopedyczne także występuje w wielu wariantach do wyboru, dlatego można łatwo dopasować je do pory roku i przeznaczenia. Lekarz zaleci, jakie obuwie będzie najlepsze dla korekcji danej wady.

Aby kupić buty profilaktyczne i ortopedyczne w jeszcze niższej cenie, warto sprawdzić sklepy prowadzące wyprzedaż obuwia – można wtedy zakupić je w atrakcyjnej przecenie i zapewnić dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas stawiania każdego kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *